Ο Θωμάς Κοροβίνης μας Γνωρίζει την Διδώ Σωτηρίου

Κοροβίνης

Στις 12/3/2024 με αφορμή τη μελέτη του έργου της Διδούς Σωτηρίου “Ματωμένα Χώματα”, στα πλαίσια του μαθήματος “Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων”, διοργανώθηκε από το Α1 τμήμα του σχολείου μας και την εκπαιδευτικό κα Μαρία Κρικέλα, εκδήλωση με καλεσμένο τον κ. Θωμά Κοροβίνη.

Ο καταξιωμένος δάσκαλος, συγγραφέας, δημιουργός κ. Θωμάς Κοροβίνης, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα μας και μίλησε για τη φίλη, δασκάλα του, αλλά και σπουδαίο άνθρωπο των ελληνικών γραμμάτων, τη Διδώ Σωτηρίου.

Απάντησε στις εύστοχες ερωτήσεις των μαθητών μας για το χθες αλλά και το σήμερα της ελληνικής κοινωνίας.

Στη συζήτηση μας τίμησε με την παρουσία της η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων κα Φιλοθέη Κολλίτση, ενώ σημαντική για την επιτυχία της εκδήλωσης ήταν η “στήριξη” της Διευθύντριάς μας κα Ελένης Ελβανίδου.