Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Δέλτα Αξιού

Την Παρασκευή 29/03/2024 τα τμήματα Α1 και Α2 του 2ου ΕΠΑΛ Σταυρούπολης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Φορέα Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Θερμαϊκού Κόλπου που βρίσκεται στη Χαλάστρα Θεσσαλονίκης.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος ‘Περιβαλλοντική Μάθηση μέσω ψηφιακής Πλατφόρμας’ που υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος τους: κ. Παντελάκη Δημήτριο ΠΕ88.01, κ. Καλδέλη Περσεφόνη ΠΕ 88.01 και κ. Εφραιμίδου Πηνελόπη ΠΕ88.04.

Η ξενάγηση των μαθητών έγινε με τη βοήθεια της κ. Κορνηλίας Μπέμπης (Τεχνολόγο Περιβάλλοντος), η οποία με τη λεπτομερή περιγραφή της και τη χρήση οπτικοακουστικών μέσων ανέδειξε τη σπουδαιότητα του Δέλτα του Αξιού. Παράλληλα, οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά ανατροφοδώντας τη συζήτηση με εύστοχες παρατηρήσεις και ερωτήσεις.